Error 522 Ray ID: 4cbb1ca85c7fb043 • 2019-04-22 22:43:08 UTC

Connection timed out

You

Browser

Working
Istanbul

Cloudflare

Working
www.kafascript.com

Host

Error

What happened?

The initial connection between Cloudflare's network and the origin web server timed out. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Contact your hosting provider letting them know your web server is not completing requests. An Error 522 means that the request was able to connect to your web server, but that the request didn't finish. The most likely cause is that something on your server is hogging resources. Additional troubleshooting information here.

1 Bankalar Kredi Verirken Önce Gelire Bakacak | Kredi Notu

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Dolar Neden Yükseliyor ?

Senet ile para bulmak mümkün mü?

Bankalar Kredi Verirken Önce Gelire Bakacak

Ülkemizde bankacılık sisteminde her geçen gün önemli dğeişiklikler yapılmakta, hergün bir yenilik yaşanmaktadır. Değişen uygulamalar karşısında müşteriler olarak bizler de bu değişiklikleri bazı zamanlar takip etmekte zorlanmaktayız.
Şu günlerde yaşanan önemli bitr yenilik ise, bankaların yıllık kazançlarını büyük oranda etkileyen karşılıklar kaleminde yaşanmaktadır. Bankalar, müşterilerine kullandırdıkları krediler için belirli oranda karşılık ayırmak zorundadırlar. Yapılması planlanan değişiklikle bu karşılıklar, kademelendiriliyor.
Karşılık ayrılırken, krediyi kullanan müşterinin geliri baz alınacak. Yani, geliri yüksek müşterinin kullanacağı kredi için daha az karşılık ayrılırken, geliri düşük müşterinin kullanacağı kredi için daha fazla karşılık ayrılması planlanmaktadır. Bu durumun en büyük etkisinin ise, kredi faizlerine yansıması bekleniyor. Biraz daha açarsak, geliri yüksek müşterinin kullanacağı kredi için daha az karşılık ayrılacak ve buna bağlı olarak daha düşük faiz oranı ile kredi kullanabilecek; geliri düşük olan müşterinin kullanacağı kredi için daha fazla karşılık ayrılacak ve kullanacağı kredinin faiz oranı daha yüksek olacak. Sonuç olarak, geliri yüksek olan risksiz müşteri, daha düşük faiz oranları ile kredi kullanabilecek.
Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, sisteme geçiş ile ilgili çalışmaların sürdrüğünü belirtti. Bu hamle ile sermaye yeterlilik rasyoları üzerindeki baskıların azalacağını kaydeden Şimşek, planlanan sistemde kişilerin gelirlerine göre kredilerine sınırlama getirileceğini ve bankaların yeterlilik oranlarının baskı altında kalmayacağını ifade etti.
Bu açıklama ile, geçmişte uygulanan kredi politikasının da değişeceği ortadadır.
Geçmişte ve şu anda, ekonomik büyümeyi desteklemek adına bankaların hızlı büyümesine imkan verilmiş, vatandaşların borçlanma kriterlerine taksit sayısı, gelirin belirli katı kadar kredi gibi sınırlamalar getirilmişti. Tutarı ne olursa olsun bankaların verdiği kredi rakamları arttıkça, bu krediler için bilançolarında yer alan kalem de büyümüştü.
Çok sayıda ekonomi uzmanı, yeni sistemin olumlu olacağını düşünüyor. Müşterinin KKB skoruna, gelirine bakılmaksızın %200 üne kadar ayrılan karşılıklar, standart olmaktan çıkıp riski az ve güvenli olan müşteri için daha az karşılık ayrılması gerekecektir yani bu oran %50’ ye kadar düşebilecektir.
Konuya müşteriler açısından bakarsak, kredi geçmişi temiz olan müşteri her zaman kazançlı çıkacak. Ödemelerini düzenli yapan müşterilere faiz oranı, masraflar gibi konularda kolaylıklar sağlanacak. Genel olarak sistemde bir değişiklik olmasa bile, kazançlı çıkan yine müşteriler olacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.