Error 522 Ray ID: 4ca7b47ffe88a7be • 2019-04-20 14:11:32 UTC

Connection timed out

You

Browser

Working
Istanbul

Cloudflare

Working
www.kafascript.com

Host

Error

What happened?

The initial connection between Cloudflare's network and the origin web server timed out. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Contact your hosting provider letting them know your web server is not completing requests. An Error 522 means that the request was able to connect to your web server, but that the request didn't finish. The most likely cause is that something on your server is hogging resources. Additional troubleshooting information here.

1 Kara Listede miyim? Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim? | Kredi Notu

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Dolar Neden Yükseliyor ?

Senet ile para bulmak mümkün mü?

Kara Listede miyim? Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara Liste 3 Aralık, 18:34'de eklendi

Kredi kayıt bürosunun oluşturduğu veriler, Merkez Bankası bünyesinde depolanmakta olup, tüm bankaların erişimine izin verilmiş bilgilerdir. Bankalarla gireceğiniz ilişkilerde, bankalar tarafından ilk inceleme her ne kadar kredi konusunda sizin moraliteniz olsa da, geçmişten gelen ödeme performansınız listede ilk sıradadır. Bankalar için öncelikli yol gösterici, kredi ödeme performansınızdır. Ödemeleriniz ne kadar düzenli yapılmışsa, kredi notunuz o kadar yüksek olacak, krediye alacağınız olumlu cevap oranı yükselecek ve hatta kredinize uygulanacak daha uygun faiz oranı ile kredinizi kullanabileceksiniz.

Halk arasında kara liste olarak adlandırılan sorunlu kredi sahiplerinin yer aldığı sicilde adınız varsa eğer, kredi kullanmanız bir hayli zorlaşmaktadır. Bu sebeple bir bankaya kredi için başvuruda bulunmadan önce kara listede olup olmadığınızı, hatta kredi notunuzu öğrenmeniz hayli yararınıza olacaktır.

Kredi kayıt bürosu, kendi kayıt verilerini bireysel kullanıcıların kullanımına açmamasından dolayı, bireysel müşteriler sicilleri hakkında bilgiyi, kredi kayıt bürosu üye kuruluşları aracılığı ile ya da bir banka şubesi aracılığı ile öğrenebilmektedirler.

Kredi kayıt bürosu verilerini öğrendikten sonra, eğer ki bu kayıtlardan biri ya da bir kaçının mevcut durumunuzu yansıtmaması sebebiyle itiraz etmeyi düşünüyorsanız, bulunduğunuz bankadan bu kaydının düzeltilmesi için dilekçe gönderilmesine aracılık etmesini rica edebilirsiniz. Bunun için, bulunduğunuz bankaya yazılı başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kara listede olmadığınız inancındaysanız bunu ispat etmelisiniz. Ancak, kara listeden bunun dışında ne sebeple olursa olsun isim sildirmek gibi bir eylem söz konusu dahi olamamaktadır.

 

Tüm Borçlarımı Ödedim Ama hala Kredi Alamıyorum…

Sicil affı ile ilgili çalışmalar devam etmekte. Sicil affı yasasına göre, borcunu belirtilen tarihe kadar ödeyen kişiler sicil affı kapsamından yararlanacaktı. Sicil affı ile, kişinin kredi geçmişi temizlenmemekle birlikte sadece kredi notu sıfırlanıyordu. Yani, kredi değerlendirme aşamasında bankalar isterlerse eğer mevzuatları kapsamında geçmiş ödeme performansınızı dikkate alır, istemezlerse geçmişteki kötü ödeme durumuna sahip kredilerinize dikkat etmeyebilirler; ancak, bu sadece mevzuatlarına bağlıdır.

Sicil affı kapsamında kredi notunuz sıfırdan başlamaktadır ve yükselmesi düzenli yapılan ödemeleriniz sayesinde çok daha kolaydır. Ancak unutulmaması gerekir ki, sicil affı ile birlikte sadece kredi notunuz silinip sıfırlanmaktadır. Kredi geçmişiniz ve bu kayıtların detayları ise baki kalmakta olup, zamanaşımı süresini beklemeye devam etmektedir. Bu süre bankadan bankaya fark etmekle birlikte ortalama olarak bu süre, sorunlu kredinin kapanış tarihinden itibaren 5 ila 7 yıl arasında değişmektedir. Bu sürelerin geçmesiyle birlikte yeniden kredi talebinde bulunabilirsiniz; ancak, bankaların size kredi vermeleri kendi inisiyatifleri ve mevzuatları dahilindedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: