Error 522 Ray ID: 4dadc620bcdba816 • 2019-05-22 09:31:23 UTC

Connection timed out

You

Browser

Working
Istanbul

Cloudflare

Working
www.kafascript.com

Host

Error

What happened?

The initial connection between Cloudflare's network and the origin web server timed out. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Contact your hosting provider letting them know your web server is not completing requests. An Error 522 means that the request was able to connect to your web server, but that the request didn't finish. The most likely cause is that something on your server is hogging resources. Additional troubleshooting information here.

1 Kredi kartı asgari tutar ödenmezse ne olur? | Kredi Notu

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Dolar Neden Yükseliyor ?

Senet ile para bulmak mümkün mü?

Kredi kartı asgari tutar ödenmezse ne olur?

Kredi kartı 3 Şubat, 13:22'de eklendi

KREDİ KARTIMIZIN ASGARİ TUTARINI ÖDEMEK YA DA ÖDEMEMEK…

Kredi kartı, doğru kullanıldığında hayatımızı kolaylaştıran bir araç olsa da hatalı kullanım ile kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Kredi kartı kredi kartı kullanımında sorun yaşamamıza sebep olabilecek en büyük etmen borcun asgari tutarını ödeyerek alışkanlık yaratmaktır.
Peki kredi kartı için dönem borcunu ödemek, asgari tutarını ödemek ne demek kısaca değinelim. Kredi kartı dönem borcu, o ay içinde yaptığımız peşin alışverişler ve taksitli alışverişlerin taksit tutarlarının toplamıdır. Yani o ayki ödememiz gereken borç miktarıdır. Asgari ödeme ise, faiz karşılığında kart borcumuzun belirli bir yüzdesini ödememiz demektir. Borcumuzun, kartın son ödeme tarihine kadar ödeyebileceğimiz en düşük tutarını gösterir. Asgari ödeme sonrasında kalan borcumuz, bir sonraki aya devreder ve bu davranış alışkanlık haline dönüşürse kart borcumuz ilerleyen aylarda çığ gibi büyüyerek ödeyemeyeceğimiz rakamlara ulaşır, zor durumda kalmamıza sebep olur.
Kart kullanıcıları, kanunen belirlenen bu kısmı son ödeme tarihine kadar bankaya ödemek zorundalardır.
Asgari ödeme tutarları, bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte minimum oranlar yasa çerçevesinde belirlenir. Asgari oranların minimum tutarları yasa gereği şöyledir:
*limiti 15.000 TL ye kadar olan kartlar için asgari tutar, dönem borcunun %25 inden az olamaz,
*limiti 15.000 ile 20.000 TL arası olan kartlar için asgari tutar, dönem borcunun %30 undan az olamaz.
*limiti 20.000 TL ve üzeri olan kartlar için asgari tutar, dönem borcunun %40 ’ından az olamaz.
*Yeni alınmış bir kredi kartı için asgari ödeme tutarı, asgari 1 yıllık kullanım süresi dolana kadar dönem borcunun %40 ‘ından az olamaz.
Kredi kartımızın asgari tutarını ödememiz demek, karta faiz işlemeyecek anlamına gelmemektedir.
Eğer ki, kredi kartımızın asgari tutarını ödüyorsak, bu durum kartımızın gecikmesinin olmamasını ve takibe alınmasını engelleyecektir. Ancak; dönem borcunun kalan tutarına hesap kesim tarihinden itibaren faiz işlemeye devam edecektir.
Kartımızın asgari tutarını gününde ve düzenli olarak ödersek, findeks puanımız olumsuz etkilenmeyecektir. Ancak; asgari ödememizi de gecikmeli yaparsak findeks notumuz doğrudan etkilenecek, bu durum ilerleyen günlerde sıkıntı yaratacaktır.
Kredi kartımıza 3 dönem üst üste yani 90 gün boyunca ödeme yapmazsak ya da ödediğimiz tutar asgari tutarı karşılamazsa, banka tarafından yasal takip başlatılır. Ödemediğimiz süre boyunca temerrüt faizi işlemeye başlar, sicilimiz olumsuz etkilenir, kartımız kullanılamaz duruma düşer.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.